3) Ateliér na papíře...Svatebnění

Rozhovor – Vše o svatební floristice

Svatební květiny a květinová výzdoba. To je velice důležitá položka na svatebním seznamu. Květiny totiž dotvoří celkový dojem celého dne a dodají mu slavnostní nádech. Spousta nevěst ale neví, jak květiny vybírat, jaké jsou trendy, kdy květiny objednat atd. Povídání pro blog Svatby s Andy…

Jak a podle čeho vybírat svatební květiny?

„Svatební den je významným dnem v životě muže a ženy. Má být nejkrásnějším, nezapomenutelným. Celý má tvořit krásný celek, odpovídající přáním snoubenců a vypovídající o nich samotných. Květiny na svatbu proto doporučuji vybírat pocitově. Z těch, které se Vám líbí, které máte ráda, jež se hodí ke zvolenému stylu svatby. Tak, aby odrážely kousek z Vás. To platí nejen pro druhy květin, ale i pro barvu či oblíbené prvky. V případě, že nevěsta tápe, doporučuji inspirovat se obrázky, nechat si poradit a navrhnout květiny floristkou a následně vybrat dle toho, co Vás nejvíc osloví, co zaujme.Ovšem správně vybrat je nejdříve nutné i samotnou floristku. Ne se prvotně řídit cenou, ale měly by chtít vidět a znát její vlastní práci (nikoli jen obrázky z internetu či tištěných katalogů), zjistit si reference, nebát se zeptat na to, co je zajímá. Podle odpovědí a množství předložené vlastní práce se mohou lépe rozhodnout, za jim bude floristka vyhovovat, teprve potom by měli řešit cenu. A obezřetní by měli být ve chvíli, kdy je jim na dotaz na možnost zhotovení svatebních květin odpovězeno – přineste si fotku, řekněte, co a jak chcete a my Vám zhotovíme. Floristka může chtít vidět Vaši inspiraci, aby si udělala představu, ale má být schopna vlastní invence a po nevěstě chtít vidět její foto ve vybraných svatebních šatech.“

Na co při výběru svatebních květin myslet?

„Svatební květiny mají doladit atmosféru svatebního dne. Měly by podtrhnout slavnostní okamžik a odrážet osobnost snoubenců. Svatební kytice pak má být tou nejkrásnější v životě každé nevěsty, být jejím šperkem. Musí nevěstu doplnit, nikoli ji zastínit. Myslet je tedy třeba hlavně na to, aby se  jejich výběr odvíjel od toho, co se Vám líbí a naopak nelíbí (pokud například milujete velké kytice a ty se k Vám i hodí, je třeba myslet na to, že každá svatební kytice se poměrně pronese a jestli Vám opravdu stojí za to, ji několik hodin držet v ruce), zda nejste alergik, od finančních možností – svatební květiny nejsou levná záležitost, ale přehnaně šetřit se nedoporučuje. Na ostatní věci kolem – převoz, počet, vhodné zpracování apod. by měla myslet floristka a měla by je s Vámi probrat.“

Jaké jsou nejoblíbenější trendy posledních let?

„Trendy ve svatbách se promítají v barvách nebo stylech. U barev je každoročně firmou Pantone (ve spolupráci se světovými designery, architekty či modními návrháři) vybírána barva roku, která se pak prolíná „dizajnem“ v dané sezoně. Letos vládne odstín Ultra Violet. Nicméně ty barevné „trendy“ se k nám ze zahraničí dostávají pozvolna. Barevnou klasikou našich svateb je tak červeno-bílá kombinace,  stálicí pak růžová, v několika posledních sezonach hrají prim pudrové odstíny, jemné barvičky – fialková, meruňková, modrá. Na výrazné barvy si troufne menší procento nevěst.

Co se týká trendy stylů, tak díky touze po návratu k přírodě a možnosti uskutečnit svatbu mimo uzavřený prostor obřadních síní a zámeckých komnat, stoupá obliba přírodněji pojatých svateb. Nejoblíbenějšími styly poslední doby jsou tak svatby ve stylu Rustic (juta, krajka, obilí, seno, svatba na statku, ve stodole atd..), Vintage (ožívání starých věcí a jejich použití v novém kontextu, krajka, květinové vzory, květiny našich babiček, patina, porcelán, staré brože, šperky, zastřené jemné barvy a absence bílé), Boho (prim hrají květiny, eucalypt, rozevlátost, volnost, lapače snů, květinové vzory, květinové věnce, rozpuštěné vlasy apod.), v jednodušším a přísnějším – geomertickém pojetí pak Industriální (staré tovární haly, nádraží, geometrie, himmeli….) a Provance (nádech Francie, fialová, růžová, modrá, typické květiny – levandule, růže, hortenzie, bylinky, olivovník, patina, keramika, kámen, víno, šanson a sýry…)…pro tuzemské svatby je pak ještě stále typický a ve velkém procentu oblíbený styl ala 90. léta…spousta organzy, větší množství často nesourodých dekoračních prvků – kamínky, korálky, perličky, umělé – pěnové květiny, vzhled často evokující kvantitu a cenu upřednostňující před kvalitou…organza je už ale pasé a tento styl snad pomalu přejde do ústupu…Nevěsty přicházejí na to, že svatbu lze pojmout jinak, efektně, krásně, po svém… sekat se tam můžeme např. se svatbou typicky jarní či vánoční, luční či plážovou, motorkářskou, svatbou cestovatelskou, golfovou či ve stylu divoký vřes, nostalgická hortenzie, kdy se jednotlivé prvky protknou celou svatbou jako pověstná červená nit nebo nenásilně a vkusně zkombinují prvky jednotlivých stylů.“

Kdy svatební květiny objednat?

„Svatební květiny doporučuji objednat nejpozději 3 týdny (v případě větší svatby) a 14 dní  ( u malé svatby) před obřadem. Samozřejmě jsme schopni zpracovat a připravit svatební květiny i tzv. „za minutu dvanáct“, ovšem v době, kdy bývá zvykem zařizovat svatbu i rok, dva dopředu, je nejlepší čas pro objednání květin co nejdříve, ve chvíli, kdy máte vybrány svatební šaty. Jednak budete mít jistotu, že Vámi žádaný termín bude mít vybraná floristka volný a zároveň máte dostatek času na případné změny či doladění i těch nejmenších detailů. Pokud objednáte týden před termínem, bez květin se vdávat nebudete, ale už máte poměrně zúžený výběr  a „méně“ možností..“

Kdy svatební květiny vyzvednout?

„Vyzvednutí svatebních květin je možné večer před svatbou nebo ráno ve svatební den. Záleží na domluvě. Osobně doporučuji jejich vyzvednutí ráno před obřadem. Jednak je o květiny dobře postaráno, jsou vhodně uskladněny v adekvátních podmínkách, jednak je možné doladit poslední detaily, jako začištění korsáží, omotávky stuhami apod. a je možné provést finální kontrolu, upravit případné nedostatky a mít jistotu, že jsou květiny předávány v perfektním stavu. Navíc se často instalují dekorace na svatební vozy, což není možné dělat delší dobu dopředu. Nevěstě zároveň odpadají starosti se skladováním, jediné, co musí zařídit, je pověřit vyzvednutím někoho spolehlivého – nejlépe dvě osoby.“

Jak dlouho svatební květiny vydrží a jak se o ně starat?

„Květiny a dekorace jsou expedovány v dobré kondici, ale vzhledem ke specifickým podmínkám, do nichž jsou určeny a s ohledem na použitou techniku zpracování, je požadovaná doba jejich trvanlivosti – oproti běžným kyticím dárkovým – zkrácena. U svatebních kytic na 12 hodin, u korsáží, náramků apod. ještě méně. Ovšem ve skutečnosti (podle zpětné vazby mých nevěst) vydrží i týden po svatbě.

Aby si dobrou kondici udržely co nejdéle a novomanželky se z nich mohly těšit  i po svatebním dni, je dobré dodržet několik zásad. Především svatební kytici zbytečně nepokládat a ochránit ji před otlačením a poškozením, důsledkem čeho vznikají nevratné nevzhledné otlaky a černé skvrny, především na světlých a křehkých květech. Důležité je nevystavovat je extrémním teplotám, případně dle časových možností zajistit přísun vody tam, kde to zpracování dovolí. Během dne při gratulacích, focení atd. nemít květiny mezi těly – opět tím zabráníte otlakům a poškození květů.  Zkrátka, chovat se k živému materiálu ohleduplně a citlivě.“

Jaké jsou nejoblíbenější typy a tvary svatebních květin?

„Svatebním vazbám vládne jednoduchý, romantický až luxusní styl, květinám jednoznačně růže, kaly, následovány sezonními druhy (pivoňky, tulipány). Žádané je luční kvítí a do popředí zájmu se derou karafiáty. Oblíbené jsou jak jednodruhové kytice, tak mixy. Pokud jde o tvar svatebních kytic, tak  kulaté i převislé jsou objednávány zhruba ve stejném poměru. Ovšem výběr vhodného tvaru kytice a následně techniky zpracování by nemělo být o oblíbenosti, ale o tom, zda se ke konkrétní nevěstě hodí. S tím by měla pomoci  floristka (navrhnout a vybrat), protože záleží na mnoha faktorech – na typologii nevěsty, stylu a místu svatby, šatech, materiálu…“

Svatební kytice je samozřejmost, ale co dalšího mohou nevěsty vybrat a objednat?

„Nabídka svatební floristiky je široká a k výběru máme spoustu možností. Záleží na tom, pro co se snoubenci rozhodnou a co jim vybraný florista dokáže vytvořit.
 
Nabídnout můžeme:
  • svatební kytici nebo dekoraci (např. květinovou kabelku) pro nevěstu
  • květiny do vlasů (jednotlivé květy, věnečky, čelenky, spony…)
  • květinové náramky
  • kytici házecí (menší kopii nevěstiny kytice nebo malou kytičku z levnějších druhů květin)
  • klopu neboli korsáž pro ženicha (umisťující se na levou stranu klopy a nikdy ne do kapsičky)
  • klopu pro svědka
  • květiny pro svědkyni (kytici, květinový náramek, květiny do vlasů)
  • květiny pro maminky a babičky (kytice nebo náramek)
  • klopy pro tatínky a dědečky
  • květinové dekorace pro družičky (kytičky, náramky, čelenky, věnečky, košíčky) a družbu (klopy)
  • autocorsa (dekorace svatebních dopravních prostředků, nejčastěji aut, ale ozdobit je možné motorku, kočár)
  • dekoraci na obřadní stolek či oltář
  • polštářek na prstýnky
  • dekoraci slavobrány
  • dekoraci svatební uličky
  • dekoraci prostor obřadu
  • dekoraci na svatební tabuli
  • dekoraci na sladký bar, rautový stůl, stůl na dary, fotokoutek
  • dekoraci prostor hostiny či párty
  • květiny na svatební dort
  • vývazky pro svatebčany
  • výzdobu domu nevěsty
  • výzdobu novomanželského apartmá
  • okvětní plátky na házení
  • případně květinová přízdoba pro domácí mazlíčky (obojky pro psy,  dekorace pro koně)
 
 
Některé floristky nabízejí i službu realizace a instalace výzdoby přímo v místě obřadu či hostiny, doručení květin a zapůjčení dekorací a inventáře.
 
Komu svatební květiny pořídit je opět čistě na volbě snoubenců. Nejčastější svatební objednávky můžeme pro představu rozdělit do ukázkových “ balíčků“, které lze různě kombinovat.
 
 
  1. Základní balíček: svatební kytice pro nevěstu + korsáž pro ženicha
  2. Běžný balíček: svatební kytice pro nevěstu, korsáž pro ženicha, dekorace pro svědky – (korsáž pro svědka, kytice nebo náramek pro svědkyni), kytice pro maminky
  3.  
    Standardní balíček: svatební kytice pro nevěstu, korsáž pro ženicha, dekorace pro svědky, házecí kytice, kytice pro maminky, korsáže pro tatínky, polštářek na prstýnky, dekorace svatební tabule
  4.  
    Nadstandardní balíček: svatební kytice pro nevěstu, korsáž pro ženicha, dekorace pro svědky, házecí kytice, kytice pro maminky, korsáže pro tatínky, polštářek na prstýnky, dekorace pro družičky, dekorace svatební tabule, autocorsa, myrty nebo vývazky
  5. Luxusní balíček: svatební kytice pro nevěstu, korsáž pro ženicha, dekorace pro svědky, házecí kytice, kytice pro maminky, korsáže pro tatínky, polštářek na prstýnky, dekorace pro družičky, kytičky pro babičky, dekorace obřadu, dekorace svatební tabule, autocorsa, myrty nebo vývazky, okvětní plátky na házení, dekorace pro výzdobu domu nevěsty, výzdoba svatebního apartmá.“
 

Jak se svatební květiny připravují?

„Příprava svatebních květin, tedy přístup ke zpracování zakázkyzáleží na tom, jak to dané floristce vyhovuje. Zatímco někde se spokojí se zapsáním objednávky do diáře, jinde preferují jiný způsob. Pokud budu mluvit za sebe, tak ke každé objednávce přistupuji indiviuálně. Jsem si moc dobře vědoma toho, že o své svatbě sníme už jako malé holčičky…máme o ní jasnou představu, hltáme filmy se svatební tematikou a přejeme si zažít tu vyjímečnost, jako jejich hlavní hrdinky..zastávám tedy názor, že bychom si neměly připadat vyjímečně a důležitě jen ve svatební den, ale už během svatebních příprav – při výběru šatů, fotografa, květin a dalších důležitých věcí…myslím, že je dobré, když dodavatelé dají nevěstě najevo, že je pro ně stejně důležitá, vyjímečná, že jim na jejím svatebním dni opravdu záleží, že není jen „odškrtnutou položkou“…proto se tak k těm mým nevěstám snažím přistupovat… práce na květinách tak pro mě začíná už ve chvíli poptávky termínu, kdy si připravím potřebné podklady a domluvím s nevěstou (snoubenci) osobní konzultační schůzku, kde nad kávou probereme vše důležité a pro mou práci podstatné….kromě schůzky jsme samozřejmě v kontaktu na telefonu či emailu…po schůzce, na základě konkrétních požadavků, sestavím kalkulaci, případně připravím návrh a celkový koncept a sepisuji písemnou objednávku…jelikož nevěstám nabízím i realizaci výzdoby na místě obřadu či hostiny, připravuji v mezičase potřebné nekvětinové dekorace, zajišťuji další materiál – ubrousky, tkaniny…nevěsty se mnou často konzultují např. vzhled a výběr svat. oznámení, doplňků atd…je-li třeba, jedu na obhlídku místa svatby…deset dní před svatbou pak objednávám u dodavatele samotné květiny…po jejich dodání (2 dny před svatbou) je pak třeba všechny květiny připravit – očistit, ošetřit, nechat napít, rozdělit, správně uskladnit, některé druhy nechat optimálně nakvést – tak, aby byly připraveny na vazbu…následně je den před obřadem zpracovávám do požadovaných dekorací a kytic…nejdříve ty položky, které budou mít zajištěn přísun vody, nakonec – ve večerních hodinách – ty, které již zůstávají bez vody (polštářky na prstýnky, náramky, čelenky, dekorace na auta, do vlasů…)…opět se musí ošetřit k tomu určenými přípravky a správně uskladnit…ráno před předáním nevěstě je pak nutné dekorace zkontrolovat, kytice začistit stuhami, zdokumentovat (sepsat a spočítat), vhodně zabalit a připravit na převoz…často po jejich předání následuje realizace výzdoby v místě obřadu i hostiny a zdobení svatebního dortu, což je většinou dokončeno půl hodiny před příjezdem snoubenců tak, aby byla čerstvá a svěží…“

Jaká je cca cena svatebních květin?

„Cenu svatebních květin není – k nelibosti mnohých budoucích novomanželek – možné jen tak jednoznačně říct. Svatební květiny se neprodávají stylem – červená svatební kytice z 19 růží za 1265,- Kč….Svatební floristika je floristikou výhradně zakázkovou a jako taková je vždy ceněna individuálně. Stejně tak, jako je jiná každá nevěsta, je jiná i cena jednotlivých svatebních květin. Navíc se cena květin na trhu neustále mění a to i v průběhu jednoho týdne. Částka, kterou dnes dá jedna slečna za kytici, je u druhé s odstupem několika dní jiná…Záleží tak na datumu, kdy jsou květiny zhotoveny, na použitém materiálu a jeho množství, na technice zpracování a její náročnosti, na dalším použitém materiálu (technickém i dekoračním), ale také na tom, kdo květiny zpracovává. Proto třeba u nás na webu ceny svatebních květin zákazníci nenajdou. U nově zhotovovaných to s ohledem na výše zmíněné nejde, u těch již zhotovených je cena důvěrnou informací mezi námi a nevěstou…A podobně to mají i další kolegové… Pro představu o investici do květin pro svatební den tak nevěstám mohou být průměrné ceny svatební floristiky u vybrané floristky (průměrná cena svatební kytice je běžně cca  1 500,- Kč, kompletní svatební výzdoby pak cca 13 000,- Kč), pro porovnání  se pak doporučuje nechat si v dané lokalitě zpracovat několik naprosto totožných kalkulací. Jako hrubou představu při plánování rozpočtu pak odborníci doporučují vyhradit na výzdobu cca 10% z celkových nákladů (samozřejmě je to vždy individuální v závislosti na prioritách snoubenců, ale jako vodítko dostačující).“