Květinový ateliér Hana Žabková
  
  

Již pravidelně vybírají odborníci z řad designérů, architektů, návrhářů a floristů nejlepší materiály, barvy a vzory a vytváří tak určující trendy pro nadcházející sezonu. Ty jsou potom každoročně představeny na veletrhu Christmas world v německém Frankfurtu. A stejně, jako do všech uměleckých oborů, promítají se nové trendy i do floristiky, kde většinou „přetrvávají“ ještě následující rok. A zatímco jsou nové trendy nejvíce patrné v zahraničí, u nás se držíme spíš klasického pojetí dekorací v kombinaci s jednotlivými prvky aktuálních trendů.

Osobně však (společně s většinou zákazníků) dávám před aktuálními trendy přednost „aktuálním“ stylům. Pro jejich materiály, barvy, jež lze kdykoli doplnit o tu žádanou či aktuální, pro jejich „stálost“, nadčasovost. Bílou, šedou, hnědou, pastelové odstíny,  kombinaci tón v tónu, dřevo, proutí, sklo a krajku – pro jejich neokoukatelnost a klid.

Z interiérových a dekoračních  SEVERSKÝ a PROVENCE STYL .  Ze svatebních  STYL VINTAGE, LUČNÍ a BOHO.

 

 

 

Severský styl

také Nordic či skandinávksý styl, oblíbený především v interiérovém designu, kde je v poslední době trendem číslo jedna, ve floristice pak především ve vánočních dekoracích.

Původem ze Skandinávie – Švédska, Norska, Finska, tedy zemí s typickým chladným klimatem, sněhem, krátkými dny, úchvatnou přírodou a hustým zalesněním, z čehož také vychází jeho charakteristické rysy: světlé barvy, střídmost často hraničící s jednoduchostí, malá zdobnost, přírodní materiály. Díky tomu vyniká schopností kombinace s moderními i rustik prvky či barvami.

Barvy: bílá, šedá, stříbrná, přírodní hnědá, modrobílá, červenobílá

Materiály: dřevo, proutí, kožešiny, vlna

Dekorace: svíčky, lucerny, plédy, přehozy, paroží např. lustry, svícny…

Bytový design: otevřené prostory, světlé barvy nábytku, podlah, stěn, přírodní materiály, nízko posazené parapety, světlo,, přírodní tkaniny

Floristika:

materiál – bříza, borovice, buk, vřes, lišejník, mech

svatební – jednoduché vazby s důrazem na precizní zpracování, nejčastěji v červené či zeleno-bílé kombinaci, nejoblíbenější  květina  (především ve Finsku) karafiát

vánoční – šišky, mechy, papírové a kovové ozdoby, důraz na barvy sněhu a dřeva s doplňkem šedé, stříbrné, červené, modré a zelené, silueta a vzor soba (avšak jinak – přirozeněji než anglosaské země), svíčky, nápisy God Jul, proutěné věnce, jednoduché tvary – srdce, hvězdy, koule,

 

Tento styl je plný harmonie, tepla domova a příjemné a úchvatné atmosféry, která Vás nadchne a již si zamilujete….

 

 

Provence styl

sahá do roku 1800, v 19. století se pak prosadil coby styl více vyhovující venkovu (jako opak k přepychu Paříže), dnes je  oblíbený v interiérovém, zahradním i floristickém designu.

Inspirovaný prosluněnou Francií, levandulovými lány, olivovými háji, rustikálním interiérem a nostalgií.

Barvy: pestré a svěží, světlé a teplé, fialová, ivory, šedá, červená, žlutá, zelená, v interiéru také tmavě hnědá

Materiály: kámen, cihly, kov, dřevo, jemné tkaniny

Dekorace: drátěné a proutěné košíky, koše na potraviny, lucerny, polštáře, věnce ze sušených květin

Vzory: opakující se pruhované či květinové (levandule a slunečnice)

Květiny: bylinky, levandule, olivy, hortenzie, zahradní růže, buxus, břečťan, slunečnice

 

Pro jeho útulnost si ho jistě oblíbíte….

 

 

Vintage styl

je v poslední době velice oblíbený a patrný v mnoha uměleckých oborech (oděvnictví, floristika, interiérový design, fotografie, šperkařství…) …oživuje staré, půvabné věci a používá je v nových kontextech…evokuje dobu našich babiček, vyvolává nostalgii a pocit, že čas se zastavil…

Narozdíl od retro stylu je něžnější, romantičtější, použité doplňky mají již svůj vlastní příběh, svou duši…

Využívá patinu, jakoby zašlé barvy, krajky, květinové vzory, staré fotografie, rámy, šperky….

Barvy: béžová, hnědá, šedá, doplněno pastelovými zastřenými barvami – růžovou, zelenou, modrou

Materiály: dřevo, porcelán, kov, sklo…vše často s patinou

Květiny: pivoňky, hortenzie, šeřík, anglické růže, muškáty, konvalinky, čechrava

Doplňky: rámy, rámečky, šperky – medailonky, hřebeny, přívěsky, patinované svícny, lucerny, nádoby,  porcelánové servisy, krajkové ubrusy, dečky, stuhy, staré fotografie a knihy (výborným zdrojem doplňků jsou staré půdy….)

Vintage je tím pravým pro milovníky starých „dobrých“ časů…

 

1 komentář u Trendy