Květinový ateliér Hana Žabková

Bromelie

Nejznámějšími broméliemi v domácnostech jsou Guzmánie, Vrisea a Tillandsie.

Při samotném pěstování vycházíme z jejich původních klimatických podmínek s vědomím, že bromélie ve své domovině rostou jako epifity.

nákup: vybíráme rostliny se svěže zelenými listy, bez známek žloutnutí či zavadlých listů, rostlinu si necháme dobře zabalit.

Jelikož mají bromélie „slabší“ kořenový systém, není třeba je po přinesení domů přesazovat. Pokud se pro přesazení či rozsazení rozhodneme, sázíme rostliny do vylehčeného rašelinového substrátu s perlitem nebo rašeliny (ovšem pozor, rašelina při přeschnutí špatně přijímá vodu!). Substrát udržujeme neustále vlhký, ale ne mokrý.

zálivka: měkkou vodou pokojové teploty do listové růžice, listy často rosíme

hnojení: hnojíme opatrně mírným roztokem hnojiva na bromélie (minerálním hnojivem) a to zálivkou nebo namáčením

umístění: rostlinu umístíme na světlé, lehce přistíněné místo s ideální teplotou min 20st. C. Vyvarujeme se přímého slunce a studeného proudění vzduchu např. na schodištích, chodbách apod..

kvetení: okrasná hodnota bromélií je v jejich květech, rostliny se proto prodávají v plném květu a nepřeberném množství barev. Bromélie kvete jedenkrát za život, kvést vydrží několik měsíců, po odkvětu ( květ jakoby zčerná a uschne) vytvoří odnože a mateční rostlina odumírá.

 

**********************************************************************************************************

Orchideje

Phalaenopsis (můrovec) je nejčastěji pěstovanou orchidejí u nás a čítá asi 60druhů. Ve své domovině roste epifitycky – na kmenech a větvích stromů.

nákup: vybírejte rostliny s pevnými, zelenými listy a větším množstvím poupat, rostlinu si nechte dobře zabalit

stanoviště: rostlinu umístěte na světlé místo bez přímého slunce a bez průvanu, ideální je přistíněný okenní parapet či blízkost okna (dobře prosperují na V, J, Z),na změnu stanovistě může rostlina reagovat opadem poupat

teplota: 24 – 26 st.

zálivka: ideálně jednou za týden namáčením do kbelíku s vodou cca na 10min, poté necháme dobře okapat a vrátíme na stanoviště, rostlina nesmí stát dlouhodobě ve vodě

hnojení: hnojíme v době vegetace hnojivem určeným pro orchideje, dle návodu na obalu 1x za týden či 14 dní přimícháním do kbelíku s vodou, můžeme aplikovat také hnojivo postřikem na list (hnojivo Kristalon není moc vhodné), rosení není nutné, listy lze ošetřit leskem na list, v případě napadení škůdcem zamezte styku s ostatními rostlinami a ošetřete vhodným prostředkem

kvetení: rostlina kvete zhruba 3 – 4 měsíce, po odkvětu neodstraňujte květní stvol (pokud není uschlý), orchidej totiž na stvolu vykvete opakovaně a jeho odstraněním se připravíte minimálně o jedno kvetení

přesazování: rostlinu po nákupu nepřesazujeme jako jiné rostliny, Phalaenopsis je dobré přesadit 1x za 2roky nebo při prorůstání kořenů z květináče, přesazujeme do substrátu určeného pro orchideje, zaschlé kořeny odstraníme. Květináč, ve kterém je rostlina zasazena by měl být vždy průhledný, u svrchního obalu (dekorativního) už průhlednost není nutná

další orchidej vhodná k pěstování v bytech je cattleya, miltonie či dendrobium, naprosto nevhodnou je potom, vzhledem k nároku na teplotu a v bytových podmínkách problematické (někdy téměř) nemožné opětovné kvetení, velice dekorativní Vanda či cymbidium.

 

**********************************************************************************************************

Hippeastrum versus Amarylis

Známe ji všichni… Rostinu, kterou si oblíbily již naše babičky, kdy stejně, jako dnes, zdobila nejeden parapet v obyčejném hliněném květináči, jež nechal vyniknout kráse jejich květů… A také dnes se těší velké oblibě, jak v „hrnkové“, tak řezané variantě…Na pultech květinářství ji najdeme jako Amarylis…Ovšem kupujeme opravdu květinu s tímto jménem???

Hippeastrum ( Hvězdník ) a Amarylis jsou si totiž velmi podobné, a proto často zaměňované květiny , ale jde o dva různé druhy!!! Liší se nejen původem a stavbou, ale také dobou kvetení… Zatímco Hippeastrum pochází z hor, savan a lesů subrtopické Ameriky ( Argentina, Peru, Mexiko ), původní domovinou Amarylisu je Jižní Afrika.

Druhů Hippeastra je známo 50 – 60, kdežto Amarylisu pouze 1.

Květ:  Hippeastrum kvete od prosince do června 2-4-6 květy v pestrém výběru barev od bílé, přes žlutou, růžovou, červenou po žíhané varianty a tyčinky z jeho květu vyčnívají. Amarylis vykvétá v pozdním létě 8-12 květy v bílé nebo růžové barvě, tyčinky má kratší než okvětní plátky.

Stvol: Asi nejvýraznějším poznávacím znamením obou druhů je pak stavba stvolu. Stvol u Hippeastra je dutý, kdežto u Amarylisu plný.   

*************************************************************************************************************