Květinový ateliér Hana Žabková
  
  

Práce s květinami je pro mnohé z nás oblíbenou relaxační činností, díky které  zkrášlujeme své domovy. Rádi ( i muži 🙂 ) vytváříme nejrůznější dekorace pro radost sobě i druhým a jsme pyšní na to, co jsme vytvořili vlastníma rukama.

Přináším Vám tedy návody na jednoduché dekorace, jež si sami snadno vytvoříte a jež jistě přispějí k útulnosti a domácí pohodě. Vaší fantazii se meze nekladou, barvičky či dekorační materiály jsou čistě na  Vašem výběru.

Tak s chutí do toho…Přeji Vám mnoho radosti s floristikou. Hanka

PS. pro složitější dekorace či zvládnutí nejrůznějších floristických technik doporučuji navštívit naši Květinovou školu, kde Vás ráda provedu tímto krásným oborem

 

Základ pro květinové tvoření

Stejně jako k jiným činostem, potřebujete i ke zhotovování floristických dekorací základní – doma běžně se vyskytující – nářadí a pomůcky. Jen díky nim budete schopní zamýšlené dílko vytvořit.

Z nářadí potřebujete: nůž, zahradnické nůžky, nůžky na stuhy, kleště na dráty – štípačky, tavnou pistoli a náboje

Ze základních pomůcek: vázací drát, sekaný drát, aranžovací hmotu – šedou na suché či umělé květiny, zelenou na živé květiny a dále pak materiál dle zamýšlené dekorace tzn. podložky na věnce, přízdoby, sušinu, umělé květy, živé květy, talířky, košíky či květináče….

 

 

I. Věnec

Věnec patří mezi základní floristické disciplíny a jeho zvládnutí je nutné pro tvorbu spousty dekorací. Může být zhotoven z různých materiálů, k různým příležitostem a několika technikami, kdy tou nejběžnější a základní je vázání. Vázaný věnec si nejčastěji zhotovujeme v období Dušiček či Adventu, kdy využíváme materiálu jehličnatých dřevin, nejčastěji z vlastních zdrojů. Nejvhodnější je použití odolných – neopadavých dřevin: jalovce, jedle, stříbrného smrku, z listnatých pak buxusu. Často používáme také větvičky Thuja, u níž však myslíme na pravidlo, že Thuje je vhodná pro venkovní či hřbitovní dekorace, do bytu nepatří. Pozor bychom si měli dát také v případě větviček z tisu, který je jedovatý. Naprosto nevhodné je použití smrku, který velmi rychle opadává.

 

1) Začínáme…. Připravte si kruhovou slaměnou podložku, vázací zelený – oplastovaný – drát na cívce, štípačky, zahradnické nůžky a větvičky dřevin. Pro umístění věnce v interiéru také jutovou stuhu či netkanou textílii pro začištění slaměné podložky.

IMG_0401

 

2) Vázací drát obtočte okolo slaměného kruhu, zakruťte a  jeden konec nechte delší (bude potřebný k ukončení věnce).

IMG_0404

 

3) Větvičky nastříhejte na délku cca 5 cm (přizpůsobte průměru podložky, čím větší podložka, tím delší větvičky), položte na korpus zhruba v jedné třetině délky větvičky a v místě omotaného drátu a pevně dvakrát obtočte drátem.

IMG_0405

4) Přiložte další řadu větviček tak, aby zakrývaly drát předchozí řady a opět dvakrát omotejte v místě jedné třetiny. Větvičky přikládejte rovnoměrně tak, aby nikde neprosvítala slaměná podložka a drát řádně utahujte, aby větvičky nevypadávaly. Neustále si hlídejte delší konec drátu, musí stále vyčnívat.

IMG_0406

 

5) Takto pokračujte, dokud nebude podložka po celém obvodu zakrytá.

IMG_0408

 

6) Poslední řadu zastrčte pod první, dvakrát omotejte drátem, utáhněte. Drát omotejte o konec, který jste na začátku vázání nechali dlouhý, dvakrát zatočte, kleštěmi odstřihněte na délku cca 2cm a oba konce zapíchněte do slaměného korpusu. Pro zavěšení můžete z drátu vytvořit očko, zapíchnout do slaměné podložky a zajistit lepidlem z tavné pistole.

IMG_0409

 

7) Základ věnce máte hotový, teď jej stačí dle libosti ozdobit. Materiály volte s ohledem na příležitost a na umístění věnce. Do venkovních prostor použijte přízdoby odolné povětrnostním podmínkám a dešti. Nepoužívejte živé květy, které by rychle zvadly a parádu by tak určitě nenadělaly.

 

 

II. Nejkrásnější adventní věnec – ten Váš

Jak zhotovit základ věnce už víte :-). Teď přichází na řadu jeho zdobení. Přestože se při dekorování fantazii meze nekladou a záleží především na Vašem vkusu, mám pro Vás pár tipů, díky kterým bude právě ten Váš advenťáček tím nej….

1) výběr materiálu – dříve než se pustíte do „práce“, si dobře promyslete, jak by měl věneček vypadat – jeho styl a důkladně vyberte dekorační drobnosti ( doporučuji „dát si práci“ a obejít více obchůdků a pořídit drobnosti Vašemu srdíčku milé, je to sice časově náročnější, zato však budete mít jistotu, že se Vám  vybraný materiál bude opravdu líbit, že z něj budete mít lepší pocit, než když nakoupíte ve spěchu to, co Vám zrovna padne pod ruku)

2) barvy – je velmi vhodné barevně sjednotit všechny interiérové sváteční dekorace, budou spolu krásně ladit, působit promyšleným a uceleným dojmem. Výběru barviček se sice také meze nekladou, ovšem doporučuji nekombinovat více jak dvě max. tři barvy, protože jak známo – méně je více. Kombinovat studené odstíny se studenými, teplé odstíny s teplými či použít kombinaci teplých nebo studených barev s barvami neutrálními -bílá, šedá, černá, stříbrná a zlatá ( u posledních dvou osobně doporučuji stříbrnou radši ke studeným odstínům). A myslete na to, že zelená barva na použitém chvojí se nepočítá za barvu.

3) dekorace – pro oko ladící bude opakování motivu ( použití např. jedné kouličky, jedné hvězdičky atd. působí chaoticky, jakoby zbytkově naopak použití více kusů od jedné přízdůbky působí harmonicky)

4) stuhy – nebojte se rozmanitého použití stuh

5) a to nejdůležitější – TVOŘTE S LÁSKOU – na výsledku je to znát

 

III. Sněhová dekorace

Působivá dekorace, jakoby ze sněhových pusinek,  je trošičku pracnější, ale zcela jistě navodí vánoční atmosféru…

1) Potřebujete polystyrenový věnec libovolné velikosti, odličovací vatové tampony, přízdoby dle vlastního výběru, tavnou pistoli a náboje.

IMG_0411                                                   IMG_0413

 

2) Na vatový tampon naneste trošku lepidla (od středu ke kraji).

IMG_0416                                                   IMG_0417

 

3) Tampon přehněte napůl a chvíli přidržte.

IMG_0419

 

4) Následně naneste lepidlo na vzniklou hranu a tampon přilepte na věnec.

IMG_0420                                 IMG_0421

 

5) Postupně polepte celý věnec. Postupujte od středu kruhu Pracujte precizně, snažte se, aby se tamponky lehce překrývaly a byly rozmístěny rovnoměrně.

IMG_0423                    IMG_0426

 

6) Spodní část věnce nechte nepolepenou,  spodní řadu mějte v rovině.

IMG_0429

 

7) Během práce kontrolujte, zda nikde neprosvítá polystyren a mezi tamponky nevznikají „díry“. Jen tak bude hotový základ  připomínat navrstvené sněhové pusinky.

IMG_0430                      IMG_0431

 

8) Věneček přizdobte (opět pomocí tavné pistole) libovolnými vánočními přízdůbkami. Dílko můžete zavěsit (v tom případě nalepte na zadní stranu očko z drátku) nebo položit a do středu vložit svíčku ve skle. Myslete však na to, že je věneček zhotoven z vysoce hořlavého materiálu a svíčka je tudíž pouze dekorace, není určena k zapalování!!!!!!!!!

IMG_0449

TIP: k výrobě můžete použít jakýkoli polystyrenový polotovar a vedle věnečků si tak hravě  zhotovit např. srdce, kužel apod. Tyto dekorace jsou vhodné výhradně do interiéru.

 

IV. Velikonoční dekorace na stůl – aranžmá do věnce

– příchod jara si zaslouží dekoraci se živými květinami, jež ozdobí slavnostně prostřený stůl nejen o Velikonocích.

579658_434822166609671_2038440868_n

 

potřebný materiál: dekorativní proutěný věnec, talířek velikosti vnitřního průměru věnce, aranžovací hmota na živé květiny – zelená, igelitový sáček či celofán, větvičky buxusu, květiny, vrbové proutí, dekorační drobnosti – vajíčka, peříčka, stužky….

1) uřízneme aranžovací hmotu  dle velikosti cca vnitřního průměru věnce a necháme důkladně nasáknout vodou – nejlépe přes noc, poté zabalíme do igelitového sáčku či celofánu tak, aby vrchní část zůstala odkrytá (budeme do ní vypichovat živý materiál), zafixujeme gumičkou

2) aranžovací hmotu položíme na talířek (můžeme zafixovat tavnou pistolí) a talířek vložíme do středu věnce

3) do hmoty vypichujeme po celé ploše – jako základ – větvičky buxusu… dbáme na zakrytí hmoty, avšak  zároveň nevypichujeme příliš  hustě

4) mezi buxus vypícháme květiny tak, že vždy seřízneme květinu na potřebnou délku a zapíchneme jedenkrát přímo do hmoty (květinu již nevytahujeme ani s ní netočíme, protože by ve hmotě již nedržela)…pokud jsme začátečníci, volíme květiny s tvrdším stonkem – růže, karafiáty…v případě, že zvolíme jarní květy – tulipány, narcisy nebo např. chryzantémy či gerbery, vystužíme stonek v dolní části kouskem drátu, který nám pomůže květinu do hmoty lépe zapíchnout)…

5) přes dekoraci protkneme několik vrbových proutků

6) dekoraci přizdobíme dle libosti stuhami, vajíčky, peřím (volně vložíme nebo nadrátkujeme a následně zapíchneme do hmoty, či přilepíme pistolí – pozor na živé květiny)

– pokud budeme do dekorace  pravidelně přilévat vodu, bude nás těšit několik dní….

– tento typ dekorace najde využití kdykoli během celého roku, stačí jen použít vhodnou přízdobu k dané příležitosti či období….

 

V. Adventní věnec do interiéru

První adventní neděle se blíží. Pokud dáváte přednost zelenému – tedy chvojovému adventnímu věnci a rádi byste si jej zhotovili sami,  je tento „návod“ právě pro Vás… Příjemné adventní tvoření.

1) na základ věnce budete potřebovat slaměnou kruhovou podložku libovolného průměru (konečná velikost věnečku bude o cca 7-10cm větší než je průměr podložky), zelený vázací drát na dřívku, chvojové větvičky – jedli, stříbrný smrk, jalovec, můžete i kombinovat se stálezelenými neopadavými větvičkami např. buxusem

!!! na věnce určené do interiéru nepatří túje !!!

 

2

 

2) větvičky nastříhejte na potřebnou délku a omotáváním drátem zhotovte zelený základ věnečku (postup zhotovení základu věnce jsme si vysvětlili na úplném začátku)

 

3                 4

 

 

Základ máte, dále budete potřebovat 4 adventní svíčky, 4 kovové bodce na svíčky, stuhu, dekorační přízdoby, tavnou pistoli a náboje…Přízdoby a svíčky vybírejte dle libosti, nabídka je široká a  kreativitě se meze nekladou 🙂

 

5

 

3) na hotový základ rozmístěte 4 adventní svíčky. Způsobů rozmístění svíček je několik, rozmyslete si, jaké umístění bude vyhovovat právě Vám…

 

7             9

 

10            8

 

4) na místa, kde budou adventní svíčky zapíchněte kovobodce a svíčky na ně připevněte

 

6          11

 

5) ze stuhy zhotovte mašli a přilepte ji na věnec

 

12        13

 

6) zbývá ozdobit věneček přízdůbkami, opět je přilepte pistolí…. a hotovo….

 

16      15

 

tip: aby Vám právě zhotovený věneček vydržel krásný co možná nejdéle (ideálně do Nového roku),  je třeba jej občas lehce zarosit a na noc volně zabalit do igelitu a dát na chladnější místo

 

 

VI. Drobná vánoční dekorace

…k navození vánoční nálady často stačí málo…drobná dekorace v podobě malého svícnu se vejde i na nejmenší stolek či parapet, stejně tak bude milou pozorností našim blízkým nebo přátelům při předvánoční návštěvě…

potřebný materiál: na výrobu této dekorace potřebujete „nádobu“ – hrneček, misku, květináček apod., jednu úzkou svíčku, šedou aranžovací hmotu, drát, mech, stuhu a 3 – 4 ks vhodných přízdob. Dále jen tavicí pistoli, kleště a nůžky.

22

 

1)uřízněte si potřebný kus aranžovací hmoty pro suché květiny – šedé a pomocí tavné pistole ji vlepte do nádoby ( já zvolila hrneček)

23

 

2) do středu hmoty zapíchněte svíčku (pro lepší fixaci ji můžete do vzniklého otvoru přilepit pistolí nebo zapíchnout pomocí drátu)

24

 

3) hmotu zakryjte mechem a fixujte pomocí skobiček z drátu

 

4) dodekorujte vybranými přízdobami (počet volte adekvátně k velikosti dekorace, méně bývá více) – v mém případě 1ks dřevěný jelen a 3ks třpytivé hvězdy červené barvy, k upevnění použijte tavnou pistoli

30

 

5) nakonec vytvořte mašličku ze stuhy, nadrátkujte a upevněte do dekorace

 

6) a je hotovo 🙂

33

 

Nezapomeňte: výtvor je určen k dekoraci, zapálenou svíčku nenechávejte bez dozoru!!!!!!

 

 

VII. Malá vánoční dekorace v přírodním duchu

…do Vánoc ještě pár dní zbývá a tak máme čas vytvořit si drobnou dekoraci, tentokrát v – poslední dobou stále oblíbenějším – přírodním stylu…

potřebný materiál: na výrobu této dekorace potřebujete „podložku z přírodního materiálu“ – kus kůry, dřeva nebo třeba dřevěné kuchyňské prkénko,  svíčkubodec na svíčku, šedou aranžovací hmotu, pár  větviček chvojí, mech, několik kusů vhodných přízdob – dřevěné výseky, koření, vánoční kouličky. Dále jen tavicí pistoli, kleště a nůžky.

 

 

1)uřízněte si kusek aranžovací hmoty pro suché květiny – šedé – velikostně adekvátně k podložce (já zvolila kus dřeva) a pomocí tavné pistole ji k podložce přilepte…na hmotu, opět pomocí pistole, připevněte bodec

 

 

 

2)na bodec opatrně umístěte svíčku…(některé svíčky mají již z výroby zespodu větší díru, jiné naopak téměř žádnou…v tom případě bodec nejprve nahřejte sirkou či zapalovačem, aby při „napichování“ nepraskla)

 

 

3)nastříhejte si větvičky neopadavého chvojí- v mém případě jedli (ne thuji, ta do interiéru nepatří!!!)…ze spodní části odstraňte jehličky a zapichujte ve zvoleném směru do hmoty…velikostně by neměly výrazně přesahovat podložku…

 

 

4) mezery mezi větvičkami či prokukující aranžovací hmotu zakryjte mechem, který fixujte lehce pistolí…místo klasického zeleného mechu, jsem tentokrát zvolila světlý islandský mech…přírodní efekt dodá šiška (opět lepíme pistolí)

 

 

5)na připravený přírodní základ přilepte dominantní (větší) přízdoby…volte střídmě a kombinujte vhodně…přirozený, voňavý efekt s nádechem tradice dodá dekoraci svitek skořice

 

 

6)nyní přichází na řadu dodekorovat drobnější z přízdob…já volila malé dřevěné vločky a opět přírodní a velmi efektní hvězdičky badyánu… (kombinace větší a menší přízdoby vytvoří krásně harmonický, oku lahodící a promyšlený celek)…snažte se dekorovat „prostorově“…

 

 

7)na závěr pak ještě můžete dekoraci místy lehce zasněžit sněhem ve spreji…v mém případě je použit „floristický“ sníh, který má strukturu podobnou kokosu

 

8)hotovo 🙂

 

pozn: opět nezapomeňte, že dekorace, je-li použita k zapálení, nesmí zůstat bez dozoru