Květinový ateliér Hana Žabková
  
  

Květiny nemusíme vybírat jen podle barvy nebo druhu květů, které má obdarovaný rád, další možností je volba dle znamení zvěrokruhu.

Stejně tak, jako je pro každé jednotlivé znamení typická barva, kámen, živel či planeta, má i svou květinu, jež jej vystihuje. Ať už na horoskopy věříte či nikoli, můžete se nechat inspirovat právě květinovým horoskopem.

 

Kozoroh

(22.12. – 20.1.)

živel: země

barva: zelená, černá, červená, barva čokolády

květina: karafiát

doplňková květina: mák, maceška, sedmikráska, chrpa, břečťan

kámen: křišťál, diamant, karneol

Obdobím vlády Kozoroha je přelom roku. Lidé narození v tomto znamení jsou vnitřně silní, zdrženliví a přemýšliví, zároveň nenápadní s tendencí držet se stranou. Rádi pomohou ostatním, umí poradit, ale nesnesou míchání se do vlastních věcí. Oplývají taktem, jsou ctižádostiví, někdy melancholičtí až chladní.

Vhodnou květinou pro Kozoroha je karafiát (symbol lásky a renesance). Pryč jsou naštěstí doby, kdy byl spojován s „totalitním režimem“ a v současnosti se opět dostává do popředí zájmu zákazníků.

Je dostupný v mnoha barvách, s klasickým květem či jako minikarafiát. Jeho výhodou je dobrá trvanlivost a  všestranné použití. Vzhledem k oblibě některých jeho barevných variant je někdy obtížné určit, že se jedná právě o karafiát. Stejně tak, jako najde využití v dárkové či smuteční kytici, má své místo i ve floristice svatební.

 

Vodnář

(21.1. – 20. 2.)

živel: vzduch

barva: bílá, modrá, tmavě fialová

květina: orchidej

doplňková květina: mimóza, strelizie, gladiol

kámen: perly, tyrkys, achát

Vodnář je ideálního založení, který se snaží uvést ideály do praxe. Někdy může být i bezohledný., bývá studnicí moudrosti. Uzavírá četná partnerství. Nemají rádi nerozhodnost, jsou pozitivní a přemýšliví.

Nejlépe je vystihuje orchidej, exotická a sebejistá květina. Orchidejí je celá řada, k modré barvě vodnářů je nejbližší Vanda. Svou sytou barvou zaujme na první pohled. V Thajsku a Singapuru (národní květ) se používá jako řezaná květina. Je dostupná v několika barevných variantách – modré, bílé, žluté, tmavě fialové či růžové, téměř celý rok.  Velmi oblíbená je ve svatební floristice.

 

Ryby

(21.2. – 20.3.)

živel: voda

barva: modrá, zelená, tyrkysová

květina: eustoma

doplňková květina: tulipán, fialky, chrpa, máta, mimoza

kámen: perly, opál, fluorit

Ryby jsou nejcitlivější znamení, cit a porozumění jsou pro ně velmi důležité. Jsou romantici, snílci, citlivé a emotivní bytosti. Dovedou naslouchat. Tíhnou k přírodě a v myšlenkách do ní často unikají.

Zasněnost Ryb vystihuje jemná a křehká Eustoma, charakteristická svým vzezřením lučního kvítí, dostupná v odstínech od bílé přes růžovou, světle fialovou až po modrou, s květy jednoduchými i plnými. Použití najede jak v kyticích jednodruhových tak  mixech ( dobře vypadá s růžemi či liliemi) a ve všech „odvětvích“  floristiky.

 

Beran

( 21.3. – 20. 4. )

živel: oheň

barva: žlutá, oranžová, červená

květina: fresia

doplňková květina: hortenzie, vřes, petrklíč, šeřík

kámen: rubín, diamant, granát, jaspis

Díky prvnímu místu na zvěrokruhu symbolizuje začátek. Beran má sklon k vůdčímu jednání, jde pevně z svým cílem, přesvědčen o svém úspěchu. Je poctivý a přímý, avšak nerad přijímá argumenty druhých.  Je tvrdohlavý a často se nepoučí ze svých chyb. Potřebuje pochopení a respekt.

Berana nejlépe vystihuje Fresia, svou typickou vůní si člověka buď získá nebo odradí. Lze ji rozpoznat i poslepu. V kyticích může zastávat vůdčí pozici. Původem je z jižní Afriky, k dostání od bílé přes žlutou, oranžovou, červenou až po tmavě fialovou, v kulivarech klasických, velkokvětých či plnokvětých. Zajímavé jsou samostatně v jednodruhové kytici či v kombinacích s tulipány, kosatci či růžemi.

 

Býk

( 21. 4. – 21. 5 .)

živel: země

barva: modrá, oranžová

květina: Alstroemeria

doplňková květina: hyacint, tulipán, lonicera, verbena, kapradí

kámen: jaspis, citrín

 

Jedinci narození ve znamení Býka mají klidnou povahu, jsou trpěliví a konzervativní. Mají vztah ke všemu příjemnému, krásnému, cení si krásných věcí. Jsou často uzavření, v práci přesní a spolehliví.

Ideální květinou pro osoby zrozené v tomto znamení je Alstroemeria – s původem z Chile, pojmenovaná po švédském botanikovi C.  Alstromera. Rostlina se vyskytuje ve zhruba 120 druzích, dostupná je celoročně v několika barevných variantách od růžové, červené, žluté oranžové po bílou.

 

Blíženci

( 22. 5. – 21. 6. )

živel: vzduch

barva: žlutá, žlutooranžová

květina: Růže

doplňková květina: konvalinky, levandule, šalvěj

kámen: růženín, jantar, citrín

Lidé narození v tomto znamení jsou velmi inteligentní  a bystří, všestranně nadaní se schopností orientace v každé situaci. Milují společnost, dokáží oslnit šarmem a elánem. Typický je pro Blížence tvůrčí neklid.

Růže – symbol dokonalosti, již od starověku nazývána královnou květin. Stejně jako Blíženec dokáže i růže vzbudit pozornost, k okolí promlouvá svou barvou. Červená – láska, tmavě růžová – vděčnost, bílá – pokora, žlutá – radost, oranžová – touha. Díky všestrannému využití se drží již několik let na předních příčkách oblíbenosti.

 

Rak

( 22. 6. – 22 . 7. )

živel: voda

barva: bílá, zelená, fialová

květina: hortenzie

doplňková květina: lilie, mák, leknín, růže

kámen: křemen

Citlivé a emocionální znamení s mimořádným smyslem pro rodinu, domov, s důrazem na „teplo rodinného krbu“. Je zasněný, sentimentální a nekonfliktní.

Ideální květinou pro Raka je hortenzie. Díky svému nadýchanému květenství podněcuje Rakovu fantazii. Lze ji použít samostatně či v kombinaci s jinými květy. Původně byla pěstována jako hrnková květina, k řezu se začala využívat nedávno. Původem  z Japonska, objevena byla omylem, když  byla považována za kalinu. Dostupná v širokém spektru barev, jež jsou ovlivněny vlastnostmi půdy. Od bílé, růžové, červené, přes modrou, fialovou a zelenou či vícebarevné varianty, vyžaduje vyšší vlhkost vzduchu, je vhodná k použití do suchých vazeb.

 

 

Lev

(23. 7. – 22. 8.)

živel: oheň

barva: oranžová, žlutá, hnědá

květina: slunečnice

doplňková květina: jiřina, kopretina, rozmarýn, astra

kámen: rubín, ametyst, granát

Znamení Lva patří mezi nejodvážnější. Lidé narození v tomto znamení mají umělecké sklony a jsou velmi tvořiví. Určující květinou pro Lva je inspirativní slunečnice se svými sytě žlutými  a za sluncem se otáčejícími květy, často dorůstající i 2m výšky. V lidech svým vzhledem evokuje život a přírodu. Díky své „velikostní“ rozmanitosti je slunečnice vhodná do dárkových vazeb i aranží stejně, jako do svatební floristiky – a to v letním a podzimním období, ke kterým neodmyslitelně patří. Vhodné je její použití buď samostatně v jednodruhových vazbách či v kombinaci s jemným květenstvím trav či „lučním“ kvítím.

 

 

Panna

(23.8. – 22.9.)

živel: země

barva:  modrá, zelená, šedá, žlutá

květina: Lilie

doplňková květina: levandule, pryskyřník, eucalypt

kámen: jantar

Zrozenci znamení Panny vynikají inteligencí, smyslem pro pořádek a povinnost, schopností poradit si v těžkých situacích. Jsou zdrženliví, zásadoví a konzervativní, zároveň velmi kritičtí. Neradi plánují a zahálí, touží po životě v harmonii. Nejvhodnější květinou pro  zrozence Panny je Lilie, pro svou čistotu a nevinnost, jež vynikne jako dominanta. K dostání je v široké škále odrůd i barev – od bílé, přes pastelové barvičky, oranžovou až po tmavě růžovou a žíhané varianty. Oblíbená je, coby symbol čistoty do svatebních kytic, ve smuteční floristice pak k rozloučení s mladým člověkem či malým dítětem. Přestože je lilie nádherná, její silná vůně může vyvolat alergickou reakci či bolest hlavy. Jako prevence zašpinění pylem je po rozkvětu  nutné odstranit tyčinky s pylem, případné potřísnění pylem nejprve odstranit lepicí páskou a teprve následně vyprat.

 

Váhy

(23.9. – 23.10.)

živel: vzduch

barva: modrá, růžová

květina: Gerbera

doplňková květina: mečík, čajová růže, snědek

kámen: růženín, smaragd

Lidé zrození ve znamení Vah jsou slušní a upřímní, harmoničtí a poctiví, každý svůj krok pečlivě zvažují, přesto o sobě často pochybují.  Nesnáší vulgárnost a neomalenost, ve vztazích bývají nekonfliktní, avšak nároční – nejen k sobě, ale i k okolí, případné nastalé konflikty řeší nenásilně. Jsou to lidé se silným estetickým cítěním a uměleckým nadáním, se znalostí hodnoty vlastní práce. Ideální květinou pro osoby znamení Vah je, pro svou variabilitu a barevnou škálu, Gerbera. Vyniká vysokou trvanlivostí, výběrem od bílé, žluté, oranžové, přes červenou, vínovou a pastelové barvy až po žíhané varianty, v klasické velikosti i mini odrůdách. To ji předurčuje k širokému spektru použití, od jednoduchých a jednodruhových kytic až po kytice bohaté, luxusní a kombinované z více druhů květin.

 

Štír

(24.10. – 22.11.)

živel: voda

barva: fialová, černá

květina: Anturie

doplňková květina: vřes, sasanka, gardénie, cesmína

kámen: hematit

Znamení vyniká absolutní neochotou k přijímání a dělání změn a řešení nepříjemných věcí radikálním a drastickým způsobem. Štír vše co dělá, dělá s nadšením a vášní,  bohužel nemá moc smysl pro humor.  Umí vroucně milovat a zároveň silně nenávidět, nepromíjí  a zradu si pamatuje do konce svých dní, vše prožívá velmi intenzivně. Jeho charakter nejlépe vyjádří Anturie. Svým květem vystihuje perfekcionalismus, vyjímečnost. Pro svou trvanlivost, exotický vzhled, tvarovou rozmanitost, různou velikost a barevnou paletu od bílé, růžové, červené, zelené přes hnědou až po vícebarevné kultivary patří poprávu mezi  nejoblíbenější květiny.

 

 

Střelec

( 23. 11. – 21. 12.)

živel: oheň

barva: tyrkysová

květina: kala ( Zantedeschia)

doplňková květina: šalvěj, karafiát, pivoňka, mech, ostružina

kámen: tygří oko

Střelci, díky svému optimismu, působí velmi pozitivně, neustále hledají něco nového, problémy berou jako výzvu,  jsou neradi omezováni. Ztělesněním znamení Střelce v rostlinné říši je kala – díky své přirozenosti a optimistickému vzhledu. Vzhledem k  barevné varibialitě odrůd – bílá, žlutá, oranžová, červená až černá – je vhodná do všech typů vazeb pro nejrůznější příležitosti. Je považována za typickou svatební, ale také pohřební květinu.